Czy warto podjąć się pracy za granicą?


Praca za granicą to dla wielu młodych 18-25 letnich Polek i Polaków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z polskim rynkiem pracy i swoją pierwszą pracę prawie na pewno zaczynają z zarobkami w okolicach najniższej krajowej, bardzo łakomy i interesujący kąsek.

Oczywiście nie da się ukryć, że praca za granicą w jednym z bogatych państw zachodniej Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Holandia, Belgia, Dania, Francja czy Austria, to faktycznie bardzo interesująca możliwość, która niesie ze sobą bardzo wiele plusów i zalet.

Pierwszym za takich plusów jest bez wątpienia zauważalnie wyższa płaca. Przykładowo Polak znający język niemiecki i pracujący w Niemczech jako magazynier lub pracownik produkcji, a więc osoba na prawie najniższym szczeblu, jest w stanie zarobić około dziesięciu, a czasem nawet jedenastu tysięcy złotych netto. Jest to więc ponad trzy razy więcej niż dałoby się zarobić w Polsce na dokładnie tym samym stanowisku i w tym samym wymiarze godzin.

Oczywiście na samych lepszych zarobkach nie kończą się zalety. Razem z wyższą płacą idzie również wyższy standard życia, który widać zarówno na ulicy, jak i w klepach i miejscach oferujących różnego rodzaju usługi. Mieszkanie w państwie takim jak Niemcy czy Holandia, to gwarancja dostępu do naprawdę szerokiego wachlarzu usług i placówek kultury i rozrywki, które ciężko znaleźć w Polsce poza Warszawą i Krakowem. Wyższy standard życia oznacza również sprawniej działającą i przede wszystkim lepiej dostępną służbę zdrowia, a dla wielu osób, szczególnie tych chorujących, jest to bardzo ważna kwestia. Osoby odprowadzające podatki może zainteresować natomiast fakt, że w większości państw Zachodu, są one prostsze i niższe, a także łączą się one z wieloma bonusami socjalnymi.

Oczywiście są również i wady. Można doliczyć do nich np. problematyczny dojazd, szczególnie dla osób nie posiadających samochodu lub nie znających języka. Najlepszym wyborem jest wówczas prywatny przewoźnik. Polskie firmy przewozowe oferują na szczęście liczne przewozy pasażerskie do Niemiec, przewozy do Belgii czy też przewozy do Holandii.

Zobacz polecane: czyszczenie dywanów poznań.